21 lutego 2024

Jak prawidłowo nawadniać organizm podczas treningów?

Podczas treningów nasze ciało narażone jest na znaczną utratę wody. Wynika to przede wszystkim z procesu chłodzenia organizmu, na który nie mamy wpływu, jak również na wykorzystanie wody zawartej w w naszym ciele i wykorzystywanej na realizację procesów metabolicznych. Istotną kwestią jest stałe uzupełnianie niedoborów wody, aby ciało nie uległo odwodnieniu. Brak wody znacząco wpływa również na wydolność organizmu podczas treningów.
Co pić?
Przede wszystkim warto sięgać po napoje izotoniczne. W swoim składzie posiadają one wiele węglowodanów, jak również sód, który reguluje przyswajanie płynów przez organizm. Wpływa również na całościową gospodarkę wodną ciała.
Istotne w codziennej diecie sportowca są również odżywki – znajdziemy je w sklepach z żywnością dla sportowców, również na siłowniach oraz sklepach sportowych. Ich rolą jest regeneracja oraz budowanie silnych mięśni, wzmacnianie wydolności organizmu, wydłużanie czasu pracy mięśni. W składzie odżywek znajdziemy lecytynę, ryboflawinę, witaminy, glukozę, kreatynę i wiele innych.